27. mart 2019
Vrednost i značaj filozofije, istorije, jezika, književnosti u eri digitalnih medija, informacionih tehnologija i dominacije prirodnih i tehničkih nauka i u akademskom okruženju i svetu neoliberalnih vrednosti koji sve meri ekonomskim kriterijuma već nekoliko decenija unazad predstavlja okosnicu ”velike podele” između ”tvrdih”, pravih nauka i ”mekih”, gotovo kvazi-nauka.
Društveno-humanističke nauke (DHN) istražuju i tumače kulturne i društvene vredosne sisteme, te u svom teorijsko-metodološkom aparatu imaju sredstva za utvrđivanje skrivenih značenja i motiva koji se često kriju i iza naizgled neprikosnovenih i neoborivih činjenica ”tvrde” naučne istine. Pitanja etičnosti, humanosti i društvene odgovornosti takođe predstavljaju značajan deo šireg društvenog angažovanja koje se iz DHN preliva i u ostale naučne discipline. Prepoznavanje i vrednovanje značenja, potreba i kulturnih sistema drugačijih od naših sopstvenih takođe su deo tradicije postmoderne humaniore. Konačno, DHN otvara prostor za širenje sopstvenih vidika i vidika drugih, za argumentovanu diskusiju o važnim temama i kritičko mišljenje o svemu što nas okružuje.
S govornicima na tribini i publikom razgovarama o savremenim metodama u visokoškolskom obrazovanju, transdiciplinarnosti i značaju društvenog angažovanja u društveno-humanističkim naukama, kao i o kritici neoliberalnog sistema vrednosti.
Govore:
Jelena Filipović, redovna profesorka Filološkog fakulteta
Ana Kuzmanović, vanredna profesorka Filološkog fakulteta
Aleksandar Matković, istraživač saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu
Moderatorka: Marija Mandić, viša naučna saradnica Balkanološkog instuta SANU
Ciklus predavanja “Dobre društvene prakse u Srbiji: društvo, kultura, obrazovanje”
Galerija SKC, Beograd